Meydan Muharebesi Nedir?
15 Mayıs 2024

Meydan Muharebesi Nedir?

Meydan Muharebesi, İki ya da daha fazla ülke arasında açık bir alanda–meydanda yapılan savaşa meydan muharebesi denir. Türkiye'de kurtuluş savaşı zamanında, Türk ordusu ile Yunan ordusu arasında 1922 yılında yapılan Başkomutanlık Meydan Muharebesi veya Dumlupınar Meydan Muharebesi adıyla bilinir.

Başkomutanlık Meydan Muharebesi 23 Ağustos 1921–12 Eylül 1921 tarihleri arasında yapılmış ve Türk milletinin ölüm kalım savaşı anlamına gelen Sakarya Meydan Muharebesi; Kurtuluş Savaşının kaderini tayin eden bir rol oynamıştır.

Bu savaş başlamadan önce, Yunanlıların en önemli hedefi; Ankara tarafında ilerleyip, Türk Ordusunu yok edip, Kurtuluş Savaşının bir sembol ve direniş merkezi durumuna gelen Ankara'yı zapt etmekti. Bu şekilde Türk milletinin azim ve direnme gücü yok edilecekti. Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün emir komutasında, Türk milletinin kanıyla yapılan, dünya savaş tarihinde en uzun meydan muharebesi; Türk Kurtuluş Savaşı tarihinde ise subay muharebesi olarak geçen bu Sakarya Destanı 21 gün ve 21 gece devam etmiştir. 13 Eylül günü de Yunanlıların, Sakarya Nehrinin doğusunu tam olarak terk etmesi ile sona ermiştir.

Büyük Asker ve Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk, Sakarya Meydan Muharebesi esnasında ülkemizin savunmasını şöyle ifade etmiştir. “Hattı savunma yoktur, sathı savunma vardır. O sathıdır ki bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla ıslanmadığı sürece serbest bırakılamaz. Bu sebepten dolayı küçük, büyük bütün birlikler bulunduğu mevzilerden atılabilir; fakat küçük, büyük her birlik durabildiği noktadan tekrar ve yeniden düşmana karşı cephe kurup, muharebeye devam ederler. Yanındaki birliğin çekilmek zorunda kaldığını gören ordu, ona itaat etmez; bulunduğu mevzide sonuna kadar durmaya ve direnmeye mecburdur.

Taarruz gücünün Türk kuvvetlerine geçmesini sağlayan Sakarya meydan muhaberesi zaferi, TBMM hükumeti için çok büyük bir siyasi başarının kapısını aralamış ve Türk milletinin özgürlük ile vatanını kurtaracağı inancını da daha çok güçlendirmiştir.

Sakarya Savaşının sonunda; Türk Ordusunun 1683 senesinde 2. Viyana Kuşatmasında aldığı yenilgiden beri devam eden çekilme sona ermiştir. Bu meydan muharebesi, Türk ordusunun son savunma savaşı olmuştur.

Düşman askerleri 10 Eylül'de yapılan karşı taarruzla Afyon Kütahya sınırına kadar atılmış, bu muharebe Türk ordusunun üstün çok üstün bir zaferiyle sona ermiştir.

Başkomutanlık Meydan Muharebesi Sonuçları
  • Bu muharebe Ulusal Kurtuluşun son savunma muharebesi olmuştur.
  • Düşman ordusunun saldırı gücü bitmiş, Türkiye topraklarını ele geçirme yönündeki istek ve umudu tükenmiş ve savunmaya geçmişlerdir.
  • Bu muharebeye Genelkurmay Başkanı olan Fevzi Çakmak ile Batı Cephesi Komutanlığı görevinde bulunan İsmet İnönü Paşa katılmıştır. Bu bir subaylar savaşıdır.
  • Bu muharebe sonunda 19 Eylül 1921'de Mustafa Kemal'e mareşallik rütbesi ile Gazi unvanı verilmiştir.
  • Sovyetler Birliği ile Kars antlaşması, Fransızlar ile Ankara Antlaşması imzalandı.
  • TBMM Anadolu'da kesin bir egemenlik sağladı.
  • TBMM'nin yaşama ve var olma mücadelesinde bu meydan muharebesi en büyük başarısı olmuştur.

Meydan Muharebesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tarihteki Muharebeler

Tarihteki Muharebeler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sakarya Meydan Muharebesi ve Sonuçları

Sakarya Meydan Muharebesi ve Sonuçları

Mohaç Meydan Muharebesi Nedenleri ve Sonuçları

Mohaç Meydan Muharebesi Nedenleri ve Sonuçları

2 İnönü Muharebesi Nedenleri ve Sonuçları

2 İnönü Muharebesi Nedenleri ve Sonuçları

Gediz Muharebesi Gediz Muhaberesi Sonuçları

Gediz Muharebesi Gediz Muhaberesi Sonuçları

Çirmen Muharebesi Tarihi ve Sonrası

Çirmen Muharebesi Tarihi ve Sonrası