Tarihteki Muharebeler
15 Mayıs 2024

Tarihteki Muharebeler

Muharebe, Ülkeler arasında yaşanan sıkıntılar zamanla ciddi problemlere neden olarak muharebe ve savaşları yanında getirebilmektedir. Yakın tarihe ve geçmişe bakıldığı taktirde dünya üzerindeki devletlerin sürekli olarak savaş ve muharebeler ile karşı karşıya kaldıkları gözlemlenmiştir. Muharebede çoğunlukla iki veya ikiden fazla sayıda ordunun birliklerinin karşı karşıya gelerek savaşması denilmektedir. Buradaki temel amaç askeri ve silah gücü ile karşıdaki düşmanı yenmeyi amaçlamaktadır.

Muharebe meydanları incelendiğinde ordular çoğunlukla ticari kaynaklar, toprak yapısına saldırı veya ülke bütünlüğünü korumak amacıyla muhabere meydanlarına gelerek çatışmakta ve savaşmaktadır. Eski dönemlerde muhabere meydanlarında sipahi, asker, top, kılıç, mızrak ve ok gibi materyaller ile muhabereler gerçekleşmekteydi. Ancak teknolojinin gelişmesiyle birlikte muhabere meydanları ağır sanayide üretilen tank, top ve bilişim üzerinde gerçekleştiği sıklıkla gözlemlenmiştir.


Dünya tarihi incelendiğinde milletlerin kendi menfaatlerini korumak amacıyla muharebe meydanlarında karşı karşıya kaldıkları gözlemlenmiştir. Yapılan bu muhabere kimi zaman dünya geneli ilgilendirmekte olup kimi zaman ise sadece bir bölgede gerçekleşmiştir. I. Dünya savaşı ve II. Dünya Savaşı gibi büyük muhabereler çoğunlukla dünya üzerindeki bütün milletlerin etkilenmiş olduğu savaşlar arasında yer almaktadır. Ancak İnönü Meydan Muhaberesi veya Muhaç Muhaberesi gibi savaşlarda iki farklı milletin ordularının karşı karşıya gelmesi ile ortaya çıkan muhabere türleri arasında varlığını sürdürmektedir.

Muhaberelerin Tarih Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Milletlerin menfaatlerini korumak amacıyla gerçekleştirmiş olduğu savaşlar muhabere meydanlarında gerçekleşmiştir. Bu savaşlarda her ne kadar bir kazanan bulunmakta ise de Aslında her iki ulusun ciddi can, mal ve toprak kayıplarının olduğu gözlemlenmiştir. Muhabere meydanlarında gerçekleşen ölümler nedeniyle birçok ailenin yuvası dağılmış ve birçok aile göz yaşlarına boğulmuştur. Bununla birlikte bir ulusun muhabere meydanında galip gelmesi diğer ulus halkının zarar görmesine neden olduğu bilinmektedir.

Muhabere meydanında kazanılan savaşlar nedeniyle tarihi süreçlerde değişim gözlemlenmiştir. Çünkü kazanılan toprağa yerleşen ulus devletler, diğer milletlerin başka bölgelere göçmelerine neden olduğundan dolayı kavimler göçü gibi dünya üzerinde ciddi yer değişimlerinin oluşmasına neden olmaktadır.

Muharebe Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tarihteki Muharebeler

Tarihteki Muharebeler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mohaç Meydan Muharebesi Nedenleri ve Sonuçları

Mohaç Meydan Muharebesi Nedenleri ve Sonuçları

Muharebe Arama Kurtarma

Muharebe Arama Kurtarma

Kunuri Muharebeleri ve Sonuçları

Kunuri Muharebeleri ve Sonuçları

Kursk Muharebesi Sonuçları

Kursk Muharebesi Sonuçları

Malazgirt Meydan Muharebesi ve Sonuçları

Malazgirt Meydan Muharebesi ve Sonuçları