Verdun Muharebesi ve Sonuçları
15 Mayıs 2024

Verdun Muharebesi ve Sonuçları

Verdun Muharebesi, 1. Dünya Savaşı'nın en uzun ve en büyük muharebelerinden biridir. Aynı zamanda bu muharebe bu özelliği ile dünya tarihine de geçmiştir. Küçük bir arazide, 21 Şubat 1916'dan, 19 Aralık 1916'ya kadar süren ve ölü, yaralı ve kayıp olmak üzere yaklaşık 700.000 kişinin yitirildiği çok kanlı bir savaştır. Fransızlar, muharebe sonucunda bu büyük Alman hücumunu ağır kayıplar vererek püskürtebilmiştir. Savaş sonunda Fransa galip geldi ancak bu acı savaşın iki taraf içinde askeri yönden bir kazancı olmamıştır.

Almanlar 1916 haziran başında Verdun'a çok büyük bir saldırı başlattılar. 23 hazirana kadar Verdun'da 2,5 km kadar ilerleyebildiler. Verdun'da can kayıpları ve yaralı sayısı oldukça büyüktü. 21 Şubat sabahı Alman topçularının atışları ile başlayan savaş, kısa sürede her iki tarafın karşı savunmasına dönüşecek ve sonuçta Alman ve Fransız kuvvetleri Meuse nehri kıyısındaki bu küçük şehri, 10 ay boyunca süren muharebeyle bir kan gölüne çevirecekti. Sonuçta Fransızlar Almanların hücumunu durdurdu ve kaybettikleri bölgeleri geri kazandı.

Verdun muharebesi hakkında bilinmesi gereken diğer önemli detaylar
  • Almanlar Verdun Muharebesini bir yıpratma savaşı olarak tasarladılar. Almanlar, 1. Dünya savaşının Fransızlara karşı kitlesel kayıplar verdirilerek kazanılacağına inanıyorlardı.
  • Verdun'un her iki taraf için de sembolik değeri vardı. Savaşın Alman generali Falkenhayn, bu bölgenin düşüşünün Fransızlar üzerinde oldukça moral bozucu bir etkisinin olacağını düşünmekteydi.
  • Saldırı Fransızları şakına çevirmiştir. Fransızlar bölgeye yaptıkları yığınak ve askeri desteklere rağmen yine de bu saldırıya hazırlıksız yakalanmışlardır.
  • Alman kuvvetleri ateş etmeksizin önemli bir Fransız kalesini ele geçirdi. Verdun'u çevreleyen kalelerden olan Douaumont'u Fransızlar muharebeden birkaç ay önce boşaltmışlar ve sadece kaledeki koruma sayısını 57 kişiye düşürmüşlerdi. Muharebe sırasında Alman kuvvetleri hiç de zorlanmadan, kaleye girerek hiç kayıp vermeden ve ciddi bir çatışma yaşamadan garnizonu ele geçirdiler.
  • Fransızlar 'kutsal' bir yol olarak gördükleri Verdun'u bu şuur ile savunmaya geçmişlerdir.
  • Verdun muharebesi, 1. Dünya savaşı boyunca en yıkıcı top atışlarının kullanıldığı savaş yeri olarak kayıtlara geçmiştir.
  • Verdun'daki Fransız hava kuvvetlerinin bir kısmını Amerikan pilotları oluşturuyordu.
  • Savaş sonunda Verdun dahil dokuz Fransız şehri tamamen bir harabeye dönmüştür.
  • Verdun muharebesi, savaş alanında çoğu kimliği belirlenemeyen yoğun topçu atışları ile cesetleri ve kemikleri birbirine karışmış 150.000'den fazla tanımlanamayan İngiliz ve Fransız askerine toplu mezar olmuştur.

Verdun Muharebesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Verdun Muharebesi ve Sonuçları

Verdun Muharebesi ve Sonuçları

Popüler İçerikler

Muharebe Arama Kurtarma

Muharebe Arama Kurtarma

Meydan Muharebesi Nedir?

Meydan Muharebesi Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gediz Muharebesi Gediz Muhaberesi Sonuçları

Gediz Muharebesi Gediz Muhaberesi Sonuçları

Mohaç Meydan Muharebesi Nedenleri ve Sonuçları

Mohaç Meydan Muharebesi Nedenleri ve Sonuçları

Tarihteki Muharebeler

Tarihteki Muharebeler

Megiddo Muharebesi Nedenleri ve Sonuçları

Megiddo Muharebesi Nedenleri ve Sonuçları

Dumlupınar Meydan Muharebesi ve Sonuçları

Dumlupınar Meydan Muharebesi ve Sonuçları