Megiddo Muharebesi Nedenleri ve Sonuçları
15 Mayıs 2024

Megiddo Muharebesi Nedenleri ve Sonuçları

Megiddo muharebesi, 19-25 Eylül 1918 tarihleri arasında gerçekleşen ve İngilizlerin Filistin'i işgal etmesi ile sonuçlanan bir savaştır. Adını Filisten'deki bir bölgeden almıştır. Ayrıca tarihte son büyük süvari savaşı olarak da bilinmektedir. Megiddo muharebesindeki ana saldırı, 19 eylül 1918 tarihinde İngiliz topçu bombardımanı ile başlamıştır. Türk birliklerinin General Van Liman Von Sanders komutasında Filistin hattı boyunca üç ordusu bulunmaktaydı. Türk kuvvetleri bu hattı savunmak amacıyla bölgede 34.000 kişiden oluşmaktaydı. İngilizlerin ise Filistin'de 69.000 askeri bulunmaktaydı, bunların 57.000' piyade, kalan 12.000 'i ise süvariydi.

Megiddo muharebesi nasıl gerçekleşmiştir?

Daha sonra gerçekleşen piyade saldırısı ile İngiliz birlikleri yaklaşık 4 mil kadar içeriye ilerlediler, muharebenin ilk günün sonunda İngiliz birlikleri Tul Keram'ı ele geçirdiler. İlerleyişini sürdüren İngiliz kuvvetleri, Nablus'u ele geçirdiler. İngilizler megiddo muharebesinde 25.000 esir aldı, 30 eylülde de ilgilizler Şam'ı işgal ettiler. Şehrin yönetimi de tamamen İngilizlerin eline geçmiş oluyordu. İngilizler, daha sonra ekim ayında ise sırasıyla Beyrut, Trablusgarp ve Halep'i ele geçirdiler. 30 Ekim'de de Suriye, Filistin ve Irak işgali ile Türk tarafı ateşkes istiyordu. Bu yönüyle Megiddo Savaşı, birinci dünya savaşının en iyi planlanmış ve İngilizler tarafından uygulamaya alınmış muharebesiydi. İngiliz tarafında Allenby savaşın en başarılı generallerinden biri olarak ortaya çıkmıştır.

Megiddo muharebesi sonucunda, Alman mareşal Liman Von Sanders komutasındaki dört ve sekizinci Osmanlı yıldırım orduları asker, araç ve gereç bakımından üstün İngiliz kuvvetleri karşısında hezimete uğramış, Osmanlı kuvvetlerinden geriye kalan tek ordu, 7. Ordu geriye çekilmek zorunda kalmıştır. Savaş sonucunda Ürdün ve Suriye kaybedilmiştir. Megiddo muharebesinden geriye kalan ve Mustafa Kemal ile Mersinli Cemal Paşa'nın komuta ettiği 7. Ordu, daha sonra geri çekilmeyi tamamlayarak, kuzeyde yeni bir savunma hattı oluşturacaktır.

Megiddo Muharebesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kursk Muharebesi Sonuçları

Kursk Muharebesi Sonuçları

Editörün Seçtiği

Muharebe Arama Kurtarma

Muharebe Arama Kurtarma

Haber Bülteni