Kurtuluş Savaşı Muharebeleri ve Sonuçları
15 Mayıs 2024

Kurtuluş Savaşı Muharebeleri ve Sonuçları

Kurtuluş savaşı muharebeleri, kurtuluş savaşı muharebeleri vatanımızın bağımsızlığını ve bölünmez bütünlüğünü sağlamak amacıyla birçok yerde cephe açılmış ve savaşılmıştır. Gerek doğuda gerek batıda gerekse güneyde yapılan muharebeler ile gösterilen mücadele, iman gücü ve zekâ ile elde edilen başarılar, tarihe damgasını vurmuş ve kendine yakışanı gibi tarihin bembeyaz sayfalarına kendini yazdırmıştır.

Kurtuluş savaşı muharebeleri hangileridir?

Doğu muharebeleri: bu muharebenin yaşanmasındaki etken Ermenilerdir. Osmanlı zamanında Ermenilerin Osmanlı milletiyle iç içe yaşarken birden Erzurum, Van, Bitlis gibi vilayetlerde ayaklanma başlattılar. Aynı zamanda Ermeniler, Abdulhamid Hanı ortadan kaldırmak istemeleri gibi nedenler buna etkili olmuştur. Kurtuluş savaşından günümüze kadar tarihe kara bir damga olarak yerleştirdikleri ve her seferinde dile getirdikleri Ermeni Soykırımı saçmalıkları gündeme getirmektedirler. Asıl katliamı Ermeniler yapmıştır. Bunların ardından Ermeniler ile Gümrü Antlaşması yapılmıştır. Bu antlaşmanın en büyük önemi, Ermenistan'ın daha önce imzalanmış olduğu antlaşmasını kabul etmeyecek ve yeni kurulan Türk Devletini tanıyacak ve aleyhinde faaliyetlerde bulunmayacaktır. Bir başka durum ise Gürcistan ile olan ilişkilerdir. Bu durumda Gürcistan ile Batum antlaşması imzalanmış ve Batum, Ardahan, Artvin Türk devletine bırakılmıştır.

Güney muharebeleri: bu muharebelerde Fransızlar ile İtalyanlar arasında yaşanmıştır. İtalyanlar İzmir'in Yunanistan'a verilmesine tepki göstermiş. Daha sonra kurulmuş olan Kuva-yı Milliye'yi desteklemişlerdir. Zaten ikinci İnönü savaşından sona bölgeyi tamamen boşalmışlardır. Fransızlar ise Mondros antlaşmasını bahane ederek Osmaniye'yi, Adana'yı ve Mersin'i işgal etmiştir. Biraz daha doğuya ilerleyerek Maraş'ı, Antep'i ve Urfa'yı işgal ettikler gibi yetmiyormuş gibi, Ermenileri Türklere karşı kışkırtmışlardır. Fransızlar ile Ankara Antlaşması imzalanmış ve bu antlaşmaya göre; taraflar arasında savaş bitecek, genel af çıkacak, Hatay özel idareye bırakılacaktır. Bu antlaşmanın tarihteki yeri önemlidir. Çünkü yeni kurulan Türk devletini tanıyan ilk itilaf devleti Fransa olmuştur. Dünya kamuoyunda ise Türklerin başarısı ile sonuçlanacağını anlamış oldu.

Güney Muharebesi: bu muharebede Kuva-yı Milliye kaldırılmış, ilk düzenli ordular bu kurulmuştur. 1. İnönü savaşı ilk düzenli ordu ile kazanılmıştır. Çerkez Ethem ve Demirci Efe gibi kişiler düzenli ordunun kurulmasına tepki göstererek ayaklanmışlardır. 1. İnönü savaşından sonra bu isyanlar bastırılmıştır.1. İnönü savaşının kazanılmasının ardından milletin düzenli olan orduya olan güveni artmıştır. İsmet İnönü general rütbesine yükselmiştir. Bu savaşların ardından dış politikayı da etkilemiştir. Afganistan ile dostluk ilişkileri kurulmuş ve Rusya ile Moskova Antlaşması imzalanmıştır. İstiklal marşı kabul edilmiştir.

Kurtuluş Savaşı Muharebeleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Meydan Muharebesi Nedir?

Meydan Muharebesi Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dumlupınar Meydan Muharebesi ve Sonuçları

Dumlupınar Meydan Muharebesi ve Sonuçları

Muharebe Nedir? Tarihte Yapılan Büyük Muharebeler

Muharebe Nedir? Tarihte Yapılan Büyük Muharebeler

Stalingrad Muharebesi Önemi ve Sonuçları

Stalingrad Muharebesi Önemi ve Sonuçları

Generaller ve Muharebeler

Generaller ve Muharebeler

Muharebe Arama Kurtarma

Muharebe Arama Kurtarma