Muharebe Arama Kurtarma
15 Mayıs 2024

Muharebe Arama Kurtarma

Muharebe Arama Kurtarma, MAK kısa adıyla bilinen ve Türk Silahlı Kuvvetleri içinde neredeyse en zorlu eğitimlerden geçen ve en yoğun tehlikelerden az sayıda askeri ekiple atlatmak zorunda olan birliktir. Eğitim süreleri bir sene olan MAK, bu zorlu bir yıllık eğitimin sonunda time sadece yedi kişiyle devam etmektedir. Bu yedi kişi, açlığa, susuzluğa, uykusuzluğa ve acıya dayanıklı eğitimlerinin ardından, herhangi bir savaş veya çatışma halinde uçaktan atlamak zorunda kalan pilotu, düştüğü düşman bölgeden kurtarmakla görevlidir. Bunun için canını hiçe sayarak göreve başlar ve en temel esaslarından biri, kurtarma gerçekleşmeden birliğe dönülmemesidir.

Muharebe Arama Kurtarma Timi, bir yıllık hazırlık aşamasında, kayak, dağcılık, paraşütle atlama, balık adam, kaçma kurtulma gibi gerekli pratik ve teorik derslere tabi tutulmaktadır. Bu derslerde her türlü psikolojik ve fiziksel şiddete karşı dayanıklılık esas alınmaktadır. Eğitim sürelerini bitiminin ardından daha zorlu görevler başlamaktadır. Örneğin göreve giderken taşıdıkları çantalar tam teçhizatlıdır. İçinde ilk yardım malzemeleri ve gıda malzemeleri, askeri mühimmatlar, teknik materyaller bulunmaktadır. Ortalama ağırlığı 35-40 kilo arasında değişen bu çantalar, her koşulda askerin sırtında yerini almaktadır. Tamamen sessizliği ve gizliliği esas alan MAK timi, geçtiği yerlerde izini belli etmemek için detaylı ve dikkatli hareket etmekte, hatta yedikleri gıdaların çöplerini bile toprağa gömmektedirler. Nöbetleşe uyku sistemi olan askerlerin günde sadece 2-3 saat uyudukları bilinmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Jandarma Genel Komutanlığı ve Kara, Hava, Deniz Kuvvetleri kapsamında görev yapacak olan Muharebe Arama Kurtarma, az sayıda askeri kadrosuyla bile şimdiden düşman cephelerin gözlerini korkutmayı başarmıştır. Kadrosunu genişletmek ve bünyesine daha fazla personel kazandırmak maksadıyla İzmir Muharebe Arama Kurtarma Eğitim Komutanlığı, gönüllü astsubay ve subayları eğitime almaya devam etmektedir.

Muharebe Arama Kurtarma Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Muharebe Arama Kurtarma

Muharebe Arama Kurtarma

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Muharebe Nedir? Tarihte Yapılan Büyük Muharebeler

Muharebe Nedir? Tarihte Yapılan Büyük Muharebeler

Çirmen Muharebesi Tarihi ve Sonrası

Çirmen Muharebesi Tarihi ve Sonrası

Meydan Muharebesi Nedir?

Meydan Muharebesi Nedir?

Tarihteki Muharebeler

Tarihteki Muharebeler

Mohaç Meydan Muharebesi Nedenleri ve Sonuçları

Mohaç Meydan Muharebesi Nedenleri ve Sonuçları