Kunuri Muharebeleri ve Sonuçları
15 Mayıs 2024

Kunuri Muharebeleri ve Sonuçları

Kunuri muharebeleri; Son yüzyılın başlarında Kore salgın hastalıklar ile mücadele ediyordu. En fazla görülen hastalık Kolera idi. 1905 yılında Çin'e karşı nüfus sağlamak isteyen Japonya Rusya'yı yenerek Kore'yi aldı. 1945 yılında Japonya'nın ikinc Dünya savaşından yenik çıkması ile Kore'de Amerika ve Rusya arasında paylaşıldı. Kunuri Muharebeleri Uzak Asya'da egemen güçlerin piyon oyununa alet edilmiş, Türk birliğinin kahramanca çarpışmasına neden olmuş bir savaştır.

38. Paralel sınır kabul edilerek Kuzey ve Güney Kore devleti kurulmuştur. 1950 yılında Sovyetler Birliğinin desteği ile Kuzey Kore, Amerikan yanlısı Güney Kore devletine karşı saldırıya geçti. BM. Güvenlik konseyi Kuzey Kore'nin saldırgan tavrının durdurulması için karar aldı. Amerikan başkanı talimatı ile bölgeye askeri hareket başlatıldı. Henüz NATO üyesi olmayan Türkiye ise Sovyetler Birliği tehditini bertaraf etmek için harekata destek verdi ve bir tugayını 17 Ekim 1950'de Kore'nin Pusan şehrine göndererek savaşa iştirak ettirdi. Yazılı kayıtlara göre askeri birliğimizde İngilizce bilen tercüman yoktu.

Kunuri'de ateş çemberi

26 Kasım 1950'de Çin kuvvetleri, Amerikan 2. Tümeni ve Güney Kore kuvvetlerine ağır kayıplar verdirmeye başladılar. Bu sırada Türk tugayı Pusan'dan ayrılmış Taegu'da bir süre dinlenerek teşkilatlandıktan sonra önce Munson şehrine oradan da Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang yolunu kullanarak Kunuri bölgesine gönderilmişti.

Bu haberin Çin kuvvetlerine ulaşması kısa sürdü ve Çin kuvvetlerinin baskın şeklinde saldırıları başladı. Tugayımızın burada görevi Tockhon kasabası yönünden gelen Çin kuvvetlerinin durdurulması idi. Askeri güç dengesinin Çin lehine olduğu cephe hattında tugayımız batıya doğru çekilerek daha kuzeyde bulunan BM koalisyon ordularının Çin orduları tarafından imhasını önlemiştir. Kunuri Muhabereleri Kore savaşında 27 kasım 1950 günü yaşanmıştır.

Kunuri muhabereleri sonuçları

Savaşın sonunda 718 Türk kahramanı şehit olmuştur. Tugay içinde BM askerleri ile olan iletişim sorunlarının atlatılabilmesi için daha sonradan Genel Kurmay başkanlığınca 15 tane tercüman bölgeye gönderilmiştir. Koalisyon komuta kademelerinden gelen talimat ve bilgileri değerlendirirsen sorunlar çıkması başka bir sonuçtur.

Tuna Baltacıoğlu'na göre; Kunuri muharebelerinde çok fazla kayıp olmasının nedeni Amerika'lıların, bizim tugaya çekilin dediği fakat tugay yetkililerimiz tarafından anlaşılmadığıdır. Bir başka varsayım ise Amerika'lıların çekilerek tugayın Çin ordularının arasında kalmasından kaynaklanmaktadır.

Kayıpların çok fazla olmasının Bülent Ruscuklu'ya göre nedeni ise BM. 'ye bağlı kuvvetler Çin saldırısından sonra dağılınca iletişim sorunlarının başladığı, İnsiyatifi ele alan Tugay Komutanı Tahsin Yazıcı'nın BM. Kuvvetlerinin etrafının Çin kuvvetleri tarafından kuşatılmasını önlemiş ve düşmanın ilerlemesini yavaşlatmıştır. Bu sırada BM. Kuvvetleri geri çekilme fırsatı bulmuştur.

Kunuri muharebeleri sonucu NATO konseyi 21 Eylül 1951 yılında Türkiye ve Yunanistan'ı NATO'ya davet etti. 17 Ekim 1951 yılında NATO üyeliğimiz Londra protokolü ile kabul edildi. TBMM tarafından 18 Şubat 1952'de Türkiye'nin NATO'ya katılmasına karar verildi.

Kunuri Muharebeleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Verdun Muharebesi ve Sonuçları

Verdun Muharebesi ve Sonuçları

Tarihteki Muharebeler

Tarihteki Muharebeler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Muharebe Nedir? Tarihte Yapılan Büyük Muharebeler

Muharebe Nedir? Tarihte Yapılan Büyük Muharebeler

Megiddo Muharebesi Nedenleri ve Sonuçları

Megiddo Muharebesi Nedenleri ve Sonuçları

Malazgirt Meydan Muharebesi ve Sonuçları

Malazgirt Meydan Muharebesi ve Sonuçları

Kunuri Muharebeleri ve Sonuçları

Kunuri Muharebeleri ve Sonuçları

Kurtuluş Savaşı Muharebeleri ve Sonuçları

Kurtuluş Savaşı Muharebeleri ve Sonuçları