Sakarya Meydan Muharebesi ve Sonuçları
15 Mayıs 2024

Sakarya Meydan Muharebesi ve Sonuçları

Sakarya meydan muharebesi, bu muharebesinin olmasında birçok sebep vardır. Öncelikli olarak Kütahya - Eskişehir savaşının başarısızlığa uğraması sonucunda TBMM orduları, zorunlu olarak çekilmiş ve ordularını Sakarya'nın doğu tarafına yönlendirmiştir. Sakarya meydan muharebesi, tarihin dönüm noktası açısından büyük önem taşımaktadır. Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'ün "Hattı müdafaa yoktur, sath-ı müdafaa vardır. O satın bütün vatanın'dır" demesi üzerine ordu harekete geçmiştir. Yani bu sözde anlatılmak istenen şey, yurdun sadece belirli kesimi değil bütün toprak bütünlüğünün sağlanması için savaşılmalıdır anlamı taşımaktadır. Sakarya meydan muharebesi çok büyük ve kanlı bir muharebede olmuştur. Kurtuluş savaşımızın dönüm noktası olmuş ve ciddi bir öneme sahiptir. Eğer Sakarya meydan muharebesi kaybedilmiş olsaydı Sevr anlaşmasında bize dayatılan hükümler hayata geçecek ve yurdumuz işgal altına girmiş olacaktı. Bu savaşının kazanılmasında Atatürk'ün rolü çok büyüktür. Onun askeri dehası ve kullanmış olduğu sözler ve uygulamış olduğu taktikler düşman kuvvetlerini adeta şaşkına çevirmiştir. Düşman kuvvetleri onun bu büyük askeri dehası karşısında aciz hale düşmüş ve yenilmişlerdir. Muharebe devam ederken yeni bir hükumet kurulmuş ve o hükumet İsmet Paşayı görevinden alarak yerine Fevzi Paşayı tayin etmiştir.

Sakarya meydan muharebesinin etkin oluşu

O gün yani Sakarya meydan muharebesinin günü geldiği zaman Türk orduları, bir araya toplanıp istişare yapmaya başladılar. Geliştirdikleri taktiklerle ve ortaya koydukları planlar ile bir haftadan daha fazla hiçbir müdahalede bulunmayarak, Yunan askerleri hiçbir Türk ordusuyla savaşmadan içeriye kadar girmesini sağladılar. Tabi bunları izleyen Türk keşifçileri vardı. Bunların hangi yöne gittiklerini adım adım takip ediyorlardı. Daha sonra birden hücum eden Türk kuvvetleri yunanlıların yapmak istedikleri atakları püskürtmüş oldu. İşte 14 Ağustos gününde tekrar taarruza geçen Yunan kuvvetleri, Mangal ve Haymana dağının çevresinde ilerlemeye başlarken, aynı şekilde hezimete uğrayan Yunan orduları başarısız oldular. Buradan önemle bahsedeceğimiz husus ise Türk ordularının askeri dehasının ne kadar çetin olduğunu, vatanları için canla başla hareket ettiklerini, kendi aralarında geliştirdikleri yöntemlerle Yunan kuvvetlerini nasıl egale etkilerini görmüş olduk.

Türk ordusunun Sakarya Meydan Muharebesine nasıl yapılır?

Bu muharebeye hazırlanma sürecinde Mustafa Kemal'in düşüncesi etkin olmuştur. 10 Eylül tarihinde yapılan ani ataklar, Yunan ordusunun kendini toparlayıp savunmaya geçmesin engellenmiş oldu. Türk ordusu, Çal Dağını geri alıp bu geri alınan ilk toprağı almış oldu. İşte 10 Eylül tarihinde başlayan saldırı yaklaşık olarak 3 gün sürmüş ve 13 Eylüle kadar sürerek Yunan ordularının büyük bir alana geri çekilmesi sağlanmıştır. Savaş yaklaşık olarak 3 hafta sürüp, Yunan ordularının gücü yıpratılarak geri çekilmeye maruz bırakıldılar. Bu sırada geri çekilen Yunan orduları, arkalarında Türklerin kullanabilecekleri ne varsa imha ettiler. Yani köprüleri, demiryollarının ağlarını, köyleri, yolları her şeyi ziyan edip yıktılar.

Sakarya meydan muharebesi neden olur?
 • Kütahya–Eskişehir savaşında Türkleri yenen Yunan kuvvetlerini kendine olan güvenini artması ve saldırmak istemesi
 • Türk kuvvetlerinin Sakarya nehrinin doğusuna çekilmesi
 • Yunanlıların Sakarya ırmağını geçtikten sonra Türk kuvvetlerini imha edip Ankara'yı ele geçirip işgal etmek istemeleri
Sakarya meydan muharebesinin sonuçları
 • Bu muharebe sonucunda Türk ordusunun zaferiyle süslenmiş oldu.
 • İçteki savaş dış politikayı etkilemiş ve Fransızlarla Ankara antlaşması, TBMM ile Sovyet Rusya hakimiyetindeki Kafkas Cumhuriyetleri arasında da Kars anlaşması imzalanmasına etki etmiştir.
 • Anadolu'yu işgal etmeyi yeltenen İtalyanlar, Anadolu'dan tamamen çekilmişler
 • Daha önceden taarruza geçen yunanlılar, bu sefer savunmaya geçmiş ve Türk kuvvetleri de taarruza geçmiştir.
 • Bu muharebeden sonra rütbeler verilmeye başlandı. Mustafa Kemal Paşa'ya“Gazilik” unvanı verilmiş ve akabinde de“Mareşallik” rütbesi verilmiş oldu.
 • Yunanlılar ile istediğini alamayan itilaf devletleri bu sefer Sevr antlaşmasını hafifleterek kabul ettirme düşüncesine girdiler.
 • Yunanlılar daha önceden de Doğu Trakya'dan İstanbul'da gerçekleştirmek isterikleri büyük hedeflerinden ve taarruzlarından vazgeçmiştir.
 • Sakarya meydan muharebesi aynı zamanda milli mücadelenin son savunma savaşı olmuştur.

Sakarya Meydan Muharebesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kursk Muharebesi Sonuçları

Kursk Muharebesi Sonuçları

Generaller ve Muharebeler

Generaller ve Muharebeler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Muharebe Arama Kurtarma

Muharebe Arama Kurtarma

Çanakkale Muharebeleri Gelişimi ve Sonuçları

Çanakkale Muharebeleri Gelişimi ve Sonuçları

Mohaç Meydan Muharebesi Nedenleri ve Sonuçları

Mohaç Meydan Muharebesi Nedenleri ve Sonuçları

Malazgirt Meydan Muharebesi ve Sonuçları

Malazgirt Meydan Muharebesi ve Sonuçları

Megiddo Muharebesi Nedenleri ve Sonuçları

Megiddo Muharebesi Nedenleri ve Sonuçları